  • 400BXC4.7MEFC10X12.5
400BXC4.7MEFC10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
400BXC4.7MEFC10X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400BXC4.7MEFC10X12.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXC 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400BXC4.7MEFC10X12.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXC
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm