  • 400BXW68MEFC14.5X30
400BXW68MEFC14.5X30
advertisement
Manufacturer No:
400BXW68MEFC14.5X30
HK JDW NO:
683-400BXW68MEFC14.5X30
Description:
BXW 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 585mA 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400BXW68MEFC14.5X30
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    585mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    585mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.463A @ 100kHz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm