  • 400BXW82MEFC14.5X35
400BXW82MEFC14.5X35
advertisement
Manufacturer No:
400BXW82MEFC14.5X35
HK JDW NO:
683-400BXW82MEFC14.5X35
Description:
BXW 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400BXW82MEFC14.5X35
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    670mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    670mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.675A @ 100kHz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm