  • 400CNQ045
400CNQ045
advertisement
Manufacturer No:
400CNQ045
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-400CNQ045
Package:
PRM4
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C PRM4 Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 7881
Step5Bar-code shipping tag
400CNQ045
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PRM4
  • Supplier Device Package
    PRM4 (Isolated)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 200A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V