  • 400LSG5600MEFC77X141
400LSG5600MEFC77X141
advertisement
Manufacturer No:
400LSG5600MEFC77X141
HK JDW NO:
683-400LSG5600MEFC77X141
Description:
LSG 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.2A 3.032Dia 77.00mm -25°C~105°C Polar 31.3944mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
400LSG5600MEFC77X141
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.3944mm
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    13.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    18.48A @ 10kHz
  • Diameter
    77mm
  • Height
    141mm
  • Height Seated (Max)
    5.630 143.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    LSG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.032Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%