  • 400MXG120MEFCSN20X35
400MXG120MEFCSN20X35
advertisement
Manufacturer No:
400MXG120MEFCSN20X35
HK JDW NO:
683-400MXG120MEFCSN20X35
Description:
MXG 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 79
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
400MXG120MEFCSN20X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.65727mA
  • Ripple Current
    750mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.386A @ 10kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm