  • 400RX302.2MTA8X16
400RX302.2MTA8X16
advertisement
Manufacturer No:
400RX302.2MTA8X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400RX302.2MTA8X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
RX30 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 90mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~130°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400RX302.2MTA8X16
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RX30
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 130°C
  • Ripple Current
    90mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm