  • 400USG180MEFCSN22X35
400USG180MEFCSN22X35
advertisement
Manufacturer No:
400USG180MEFCSN22X35
HK JDW NO:
683-400USG180MEFCSN22X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USG 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400USG180MEFCSN22X35
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    180μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.80499mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.03A @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm