  • 408CNQ060
408CNQ060
advertisement
Manufacturer No:
408CNQ060
HK JDW NO:
884-408CNQ060
Package:
TO-244AB
Datasheet:
408CNQ060
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 60V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
408CNQ060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.2mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 200A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    25500A