  • 40CPV120
40CPV120
advertisement
Manufacturer No:
40CPV120
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-40CPV120
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
40CPV120
Description:
Solid State Relays - Industrial Mount CPV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
40CPV120
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 40CPV120.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    CPV
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    0V~5VDC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    90V~140V
  • Load Current
    40A