  • 4116R-1-104LF
4116R-1-104LF
advertisement
Manufacturer No:
4116R-1-104LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4116R-1-104LF
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-1-104LF
Description:
BOURNS 4116R-1-104LF RESISTOR NETWORK, 100K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4116R-1-104LF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    2.25W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    8
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    7.87mm
  • Construction
    Molded
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Base Part Number
    4116R
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    3.18mm
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    100V
  • Insulation Resistance
    10MOhm
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    250mW
  • Element Power Dissipation
    0.25W
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm
  • Thickness
    4.57mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    4100R
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±2%