  • 420BXW100MEFC14.5X45
420BXW100MEFC14.5X45
advertisement
Manufacturer No:
420BXW100MEFC14.5X45
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-420BXW100MEFC14.5X45
Package:
Radial, Can
Description:
BXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 790mA 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420BXW100MEFC14.5X45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    790mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    790mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.778A @ 100kHz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm