  • 420KXW33MEFC10X40
420KXW33MEFC10X40
advertisement
Manufacturer No:
420KXW33MEFC10X40
HK JDW NO:
683-420KXW33MEFC10X40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KXW 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 270mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420KXW33MEFC10X40
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KXW
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    270mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm