  • 420MXH470MEFC35X35
420MXH470MEFC35X35
advertisement
Manufacturer No:
420MXH470MEFC35X35
HK JDW NO:
683-420MXH470MEFC35X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420MXH470MEFC35X35
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.86A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.604A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm