  • 420MXK470MEFCSN30X40
420MXK470MEFCSN30X40
advertisement
Manufacturer No:
420MXK470MEFCSN30X40
HK JDW NO:
683-420MXK470MEFCSN30X40
Description:
MXK 470μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.04A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 7173
Step5Bar-code shipping tag
420MXK470MEFCSN30X40
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MXK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.04A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.856A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm