  • 420VXG270MEFC25X45
420VXG270MEFC25X45
advertisement
Manufacturer No:
420VXG270MEFC25X45
HK JDW NO:
683-420VXG270MEFC25X45
Description:
VXG 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420VXG270MEFC25X45
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXG
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.57A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.198A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm