  • 4308M-101-473LF
4308M-101-473LF
advertisement
Manufacturer No:
4308M-101-473LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4308M-101-473LF
Package:
8-SIP
Datasheet:
4308M-101-473LF
Description:
Res Thick Film NET 47K Ohm 2% 1.2W ±100ppm/C BUS Molded 8-Pin SIP Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
4308M-101-473LF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-SIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    4300M
  • Size / Dimension
    0.784Lx0.085W 19.91mmx2.16mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    47kOhm
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    1.2W
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    2.16mm
  • Construction
    Molded
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Base Part Number
    4308M
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    3.43mm
  • Number of Elements
    7
  • Working Voltage
    100V
  • Number of Resistors
    7
  • Circuit Type
    Bussed
  • Power Per Element
    250mW
  • Element Power Dissipation
    0.25W
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm