  • 44A1121-18-9/96-9
44A1121-18-9/96-9
advertisement
Manufacturer No:
44A1121-18-9/96-9
HK JDW NO:
790-44A1121-18-9/96-9
Package:
Datasheet:
44A1121-18-9/96-9
Description:
44A1121-18-9/96-9
Step5Bar-code shipping tag
44A1121-18-9/96-9
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2007
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    STRANDED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    2
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Conductor Insulation
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Wire/Cable Diameter
    4.32 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    2.26 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.27 mm
  • Strand Size
    30 AWG
  • Conductor Finish
    TIN
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0090 0.229mm