  • 44AJFP5200ZD0J
44AJFP5200ZD0J
advertisement
Manufacturer No:
44AJFP5200ZD0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-44AJFP5200ZD0J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
44AJFP5200ZD0J
Description:
C44A 20μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Threaded, Male 700V-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
44AJFP5200ZD0J
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    THREADED STUD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C44A
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Spacing
    0.878 22.30mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    700V
  • Diameter
    50mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    101mm