  • 44US30-08-1-12N
44US30-08-1-12N
advertisement
Manufacturer No:
44US30-08-1-12N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-44US30-08-1-12N
Package:
Datasheet:
44US30-08-1-12N
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 1A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44US30-08-1-12N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    12
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating (Amps)
    1A AC
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Electrical Life
    6000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    115V
  • Mechanical Life
    100000 cycles
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    8
  • Operating Force
    5.761 ~ 83gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    93.90mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    8
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Switch Action
    LATCHED
  • Body Height
    93.9mm
  • Actuator Length
    11.10mm