  • 450MXH390MEFCSN25X55
450MXH390MEFCSN25X55
advertisement
Manufacturer No:
450MXH390MEFCSN25X55
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450MXH390MEFCSN25X55
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.01A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 8685
Step5Bar-code shipping tag
450MXH390MEFCSN25X55
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXH
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.01A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.01A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.814A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm