  • 450MXK1000MEFCSN35X55
450MXK1000MEFCSN35X55
advertisement
Manufacturer No:
450MXK1000MEFCSN35X55
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450MXK1000MEFCSN35X55
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXK 1000μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 233
Step5Bar-code shipping tag
450MXK1000MEFCSN35X55
    Select All
  • Factory Lead Time
    46 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MXK
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.892A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm