  • 450MXK820MEFCSN35X50
450MXK820MEFCSN35X50
advertisement
Manufacturer No:
450MXK820MEFCSN35X50
HK JDW NO:
683-450MXK820MEFCSN35X50
Description:
MXK 820μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.59A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 8719
Step5Bar-code shipping tag
450MXK820MEFCSN35X50
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MXK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    820μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.59A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.59A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.626A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm