  • 450QXW18MEFR8X35
450QXW18MEFR8X35
advertisement
Manufacturer No:
450QXW18MEFR8X35
HK JDW NO:
683-450QXW18MEFR8X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
QXW 18μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450QXW18MEFR8X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    18μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    190mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    285mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm