  • 4590R-563J
4590R-563J
advertisement
Manufacturer No:
4590R-563J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-4590R-563J
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4590R-563J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Current Rating
    3.93A
  • Lead Length
    27.94mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    43mOhm Max
  • Max DC Current
    3.93A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Current - Saturation
    2.3A
  • Diameter
    11.55mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    4590R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.455Diax0.900L 11.55mmx22.86mm
  • Tolerance
    ±5%