  • 4604X-102-121LF
4604X-102-121LF
advertisement
Manufacturer No:
4604X-102-121LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4604X-102-121LF
Package:
4-SIP
Datasheet:
4604X-102-121LF
Description:
Resistor Networks & Arrays 120ohm 2% 4Pin Isolated
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4604X-102-121LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    4600X
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.098W 10.11mmx2.49mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    120Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    2.49mm
  • Construction
    Epoxy Resin
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Base Part Number
    4604X
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    3.3mm
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    100V
  • Number of Resistors
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    300mW
  • Element Power Dissipation
    0.3W
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm