  • 472-4X36YD
472-4X36YD
advertisement
Manufacturer No:
472-4"X36YD
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-472-4"X36YD
Package:
Datasheet:
Description:
TAPE VINYL BLACK 4"X 36YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
472-4X36YD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Weight
    9.979032kg
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2011
  • Series
    472
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    107°C
  • Min Operating Temperature
    225°C
  • Color
    Black
  • Usage
    Heavy Duty, Patching, Sealing, Splicing
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Vinyl
  • Tape Type
    Conformable Vinyl
  • Temperature Range
    225°F 107°C
  • Length
    108' 32.9m 36 yds
  • Width
    4.00 101.60mm
  • Thickness
    0.0104 10.4mils 0.264mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0090 9.0mils 0.229mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0014 1.4mils 0.036mm
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25