  • 475AVG160MFBJ
475AVG160MFBJ
advertisement
Manufacturer No:
475AVG160MFBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-475AVG160MFBJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
475AVG160MFBJ
Purchasing and Inquiry
475AVG160MFBJ Overview
720mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Electrical device with 130mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This device requires a ripple current at low frequency to fully function.An operating temperature of -55°C~125°C is recommended for stable operation.
475AVG160MFBJ Features
720mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 130mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
475AVG160MFBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 475AVG160MFBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
475AVG160MFBJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    AVG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    720mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    720mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm