  • 475CKS250MGM
475CKS250MGM
advertisement
Manufacturer No:
475CKS250MGM
HK JDW NO:
373-475CKS250MGM
Package:
Radial, Can
Datasheet:
475CKS250MGM
Description:
Capacitor;Aluminum Electrolytic;Subminiature;Radial;4.7uF;250VDC;6.3X11mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
475CKS250MGM
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    CKS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70.547Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.07525mA
  • Ripple Current
    58mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    58mA @ 120Hz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm