  • 475PHC700K
475PHC700K
advertisement
Manufacturer No:
475PHC700K
HK JDW NO:
373-475PHC700K
Package:
Axial
Datasheet:
475PHC700K
Description:
PHC 4.7μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 700V-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
475PHC700K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    PHC
  • Size / Dimension
    1.161Diax2.323L 29.50mmx59.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR, Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.1mOhm