  • 475SVL035MCW
475SVL035MCW
advertisement
Manufacturer No:
475SVL035MCW
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-475SVL035MCW
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
475SVL035MCW
Description:
SVL 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 20mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
475SVL035MCW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SVL
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45.6Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    20mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.232 5.90mm