  • 475TMA400M
475TMA400M
advertisement
Manufacturer No:
475TMA400M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-475TMA400M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
475TMA400M
Description:
TMA 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Diax0.787L 10.00mmx20.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
475TMA400M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TMA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.787L 10.00mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    88.184Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1752mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    66mA @ 50kHz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    20mm