  • 476TTA100M
476TTA100M
advertisement
Manufacturer No:
476TTA100M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-476TTA100M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
476TTA100M
Description:
Capacitor;Aluminum Electrolytic;Cap 47 uF;Tol 20%;Vol-Rtg 100 VDC;Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
476TTA100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    TTA
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.527Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.141mA
  • Ripple Current
    190mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290.7mA @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm