  • 476ULR020MFF
476ULR020MFF
advertisement
Manufacturer No:
476ULR020MFF
HK JDW NO:
373-476ULR020MFF
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
476ULR020MFF Overview
In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 3.53Ohm.
476ULR020MFF Features
a 3.53Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
476ULR020MFF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 476ULR020MFF applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
476ULR020MFF
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.53Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm