  • 477UVR016MFBJ
477UVR016MFBJ
advertisement
Manufacturer No:
477UVR016MFBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-477UVR016MFBJ
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
477UVR016MFBJ
Purchasing and Inquiry
477UVR016MFBJ Overview
System power is determined by 4.04A @ 120kHz ripple current on a high frequency.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm on this electrical device.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 202mA @ 120Hz so it is able to operate properly.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
477UVR016MFBJ Features
4.04A @ 120kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
477UVR016MFBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 477UVR016MFBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
477UVR016MFBJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    UVR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.04A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    202mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.04A @ 120kHz
  • Height Seated (Max)
    0.484 12.30mm