  • 478CKE035M
478CKE035M
advertisement
Manufacturer No:
478CKE035M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-478CKE035M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
478CKE035M
Description:
Capacitor;Cap 4700 uF;Tol 20%;Vol-Rtg 35 VDC;Radial;18x35.5;ESR 0.071 Ohms
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
478CKE035M
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CKE
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70.6mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.935mA
  • Ripple Current
    1.78A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.335A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.269A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    500μm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm