  • 48.31.7.048.0050SPA
48.31.7.048.0050SPA
advertisement
Manufacturer No:
48.31.7.048.0050SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-48.31.7.048.0050SPA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
48.31.7.048.0050SPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    48
  • Feature
    Diode, Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    12ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    400VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    38.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Must Release Voltage
    9.6VDC