  • 4820P-2-203
4820P-2-203
advertisement
Manufacturer No:
4820P-2-203
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4820P-2-203
Package:
20-SOIC (0.220, 5.59mm Width)
Datasheet:
4820P-2-203
Description:
Resistor Networks & Arrays 20K 2% 20Pin SMT Bussed
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4820P-2-203
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.220, 5.59mm Width)
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    4800P
  • Size / Dimension
    0.540Lx0.220W 13.72mmx5.59mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive AEC-Q200
  • Subcategory
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Power Rating
    1.6W
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Depth
    7.62mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Base Part Number
    4820P
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Elements
    19
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    2254
  • Number of Resistors
    19
  • Circuit Type
    Bussed
  • Power Per Element
    80mW
  • Element Power Dissipation
    0.08W
  • Height
    2.159mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm