  • 48ASSP1S1M7QBT
48ASSP1S1M7QBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S1M7QBT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-48ASSP1S1M7QBT
Package:
Datasheet:
48ASSP1S1M7QBT
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Side Slide 5A 250VAC 28VDC PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S1M7QBT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Brackets, Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    48A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    23.42mm
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    5A
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    6.6mm
  • Actuator Length
    5.08mm