  • 48ASSP1S2V2QBT
48ASSP1S2V2QBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S2V2QBT
HK JDW NO:
330-48ASSP1S2V2QBT
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 5A 125V
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S2V2QBT
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    48A
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Switch Function
    On-On
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Actuator Length
    7.24mm