  • 48ASSP1S6M2RAT
48ASSP1S6M2RAT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S6M2RAT
HK JDW NO:
330-48ASSP1S6M2RAT
Package:
Datasheet:
48ASSP1S6M2RAT
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Extended Top Slide 20VAC 20VDC 0.4VA PC Pins Panel Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S6M2RAT
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Depth
    6.6mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Switch Function
    On-On
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    12.32mm