  • 4SEP150M
4SEP150M
advertisement
Manufacturer No:
4SEP150M
HK JDW NO:
590-4SEP150M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
4SEP150M Overview
In order to power systems, 1.81A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 40mOhm.The 6 comp6nt remains in place.A ripple current @ Low Frequency is required for 90.5mA @ 120Hz to fully perform its function.A dissipation factor of 12 % is significant for this part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
4SEP150M Features
1.81A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SEP150M Applications
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
4SEP150M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SEP150M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    1.81A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.81A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm