  • 4SEP220M
4SEP220M
advertisement
Manufacturer No:
4SEP220M
HK JDW NO:
590-4SEP220M
Purchasing and Inquiry
4SEP220M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.56A @ 100kHz.The device has an ESR of 35mOhm.The comp7nt with the pin number 7 remains in place.A ripple current @ Low Frequency is required for 128mA @ 120Hz to fully perform its function.The dissipation factor of the part is 12 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
4SEP220M Features
2.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SEP220M Applications
Step5Bar-code shipping tag
4SEP220M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SEP220M.
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    472μA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    WIRE
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm