  • 4SEP470M
4SEP470M
advertisement
Manufacturer No:
4SEP470M
HK JDW NO:
590-4SEP470M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
4SEP470M Overview
3.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.The 8 pin remains in place.To enable 185mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 12 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
4SEP470M Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SEP470M Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
4SEP470M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SEP470M.
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    376μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    185mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm