  • 4SEPC680M
4SEPC680M
advertisement
Manufacturer No:
4SEPC680M
HK JDW NO:
590-4SEPC680M
Purchasing and Inquiry
4SEPC680M Overview
Systems need 6.1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 7mOhm.305mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Dissipation factor of 10 % is important to note for the part.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
4SEPC680M Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SEPC680M Applications
Step5Bar-code shipping tag
4SEPC680M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SEPC680M.
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    544μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    305mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm