  • 4SEV100M5X5.5
4SEV100M5X5.5
advertisement
Manufacturer No:
4SEV100M5X5.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-4SEV100M5X5.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
SEV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 61mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1392
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
4SEV100M5X5.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SEV
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    100μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    61mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.4
  • Ripple Current @ Low Frequency
    61mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    73.2mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm