  • 4SVP330M
4SVP330M
advertisement
Manufacturer No:
4SVP330M
HK JDW NO:
590-4SVP330M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVP330M
Purchasing and Inquiry
4SVP330M Overview
2.56A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm, this electrical device works as follows.Currently, a comp7nt with a pin number of 7 is in place.To fully perform the function of 128mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.The dissipation factor for this part is 12 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
4SVP330M Features
2.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVP330M Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
4SVP330M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SVP330M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    7
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3533
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    264μA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    2.56A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Width
    8.3mm