  • 4SVPA150MAA
4SVPA150MAA
advertisement
Manufacturer No:
4SVPA150MAA
HK JDW NO:
590-4SVPA150MAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVPA150MAA
Purchasing and Inquiry
4SVPA150MAA Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.57A @ 100kHz to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 22mOhm.128.5mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 4V is required.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
4SVPA150MAA Features
2.57A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPA150MAA Applications
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
4SVPA150MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.57A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.6mm