  • 4SVPC1200M
4SVPC1200M
advertisement
Manufacturer No:
4SVPC1200M
HK JDW NO:
590-4SVPC1200M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVPC1200M
Purchasing and Inquiry
4SVPC1200M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 4.7A @ 100kHz.Electrical device with 12mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This comp12nt's pin number is 12.For 235mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.A dissipation factor of 15 % is significant for this part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
4SVPC1200M Features
4.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPC1200M Applications
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
4SVPC1200M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    12
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    960μA
  • Ripple Current
    4.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    235mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Ripple Current (AC)
    4.7A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Width
    8.3mm