  • 4SVPC330MV
4SVPC330MV
advertisement
Manufacturer No:
4SVPC330MV
HK JDW NO:
590-4SVPC330MV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVPC330MV
Purchasing and Inquiry
4SVPC330MV Overview
Systems need 3.16A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm on this electrical device.This comp6nt has a pin number of 6.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 158mA @ 120Hz so it is able to operate properly.Dissipation factor of 12 % is important to note for the part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
4SVPC330MV Features
3.16A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPC330MV Applications
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
4SVPC330MV
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    3.16A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    158mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.16A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3.16A
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm